Tło Wybrzeże

Zagadkowe losy Krzywego Lasu

24.10.2015

Zwykle pomnikami przyrody zostają wyjątkowo rzadkie albo bardzo stare drzewa. W przypadku Krzywego Lasu zadecydował fenomen natury: na obszarze około 1,7 hektara możemy ujrzeć prawie 400 sosen wyróżniających się niespotykanym wygięciem pni. W grupie drzewa tworzą fascynujący, niesamowity widok – krzywy las cały przechylony w jednym kierunku. I choć na pierwszy rzut oka może to wyglądać na magiczną sztuczkę, wyjaśnienie jest prozaiczne, ale nie do końca oczywiste.

Las nosi również mniej popularną nazwę Bajkowego Lasu, a podobnej formacji drzew nie ma nigdzie indziej w Polsce. Trudno stuprocentowo ustalić, czemu miało służyć celowe zniekształcenie młodych sosen, niewątpliwie jednak tajemnica przyczyniła się do atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

Nie jest łatwo tu trafić, bowiem Krzywy Las ulokowany jest na uboczu, jednak warto wybrać się w okolice Nowego Czarnowa i pobliskiej elektrowni Dolna Odra - tak zaskakującego lasu nie znajdziemy nigdzie indziej. Do tej przyrodniczej niespodzianki prowadzi równie osobliwa trasa. Najłatwiej tu dojść wzdłuż rur ciepłowniczych, następnie poszukać fragmentu rurociągu ukształtowanego w formę bramy, jakby symbolicznie otwierającej wrota do zagadkowego miejsca. Będziemy u celu, gdy zobaczmy teren porośnięty przez około pół tysiąca zdeformowanych drzew. Sosny stoją w ponad dwudziestu rzędach i każde jest oddalone od drugiego o ponad metr. Wszystkie sosnowe pnie o niewielkiej wysokości nad ziemią zamiast rosnąć w górę, skręcają pod dużym, niemal prostym kątem w bok, po czym łukiem wracają do pionu. Wykrzywienie niektórych roślin dochodzi do wysokości trzech metrów, podczas gdy same drzewa osiągają ponad 10 metrów. Przypominają drewniane hamaki uczepione podłoża.

Co ciekawsze, dookoła krzywych sosen rosną drzewa zupełnie proste. Specjaliści, sądząc po deformacji oraz dostrzegalnych śladach uszkodzeń na korze, upatrują w tym celową działalność człowieka. Specjalnie obcięte gałęzie i wierzchołek drzew, zaczęły z czasem pełnić funkcje pni. Las został posadzony prawdopodobnie około 1930 roku. Po liczbie słojów na sękach można wywnioskować również, że zabiegi wykrzywiania drzew dokonywane były na dziesięcioletnich sosenkach. Na temat powstania tego lasu wiadomo niewiele. Krążą jednak różne hipotezy na temat sensowności dokonywania owych zabiegów.

Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że sosny miały być materiałem pod budowę łodzi, kadzi, sań, a nawet mebli i sprzętów gospodarstwa domowego. Znane są przypadki celowego hodowania drzew w podobny sposób na specjalne zamówienia producentów. Wśród lokalnej społeczności krążyły również legendy, że drzewa zostały uszkodzone przez stacjonujące na tych terenach w czasie wojny niemieckie czołgi pancerne. Przeczy temu jednak kierunek wygięcia pni, jak i wiek drzew, co potwierdza fakt, iż do dendrologicznych zabiegów doszło jeszcze przed wojną.

Niezależnie od prawdziwej przyczyny charakterystycznego wyglądu Krzywego Lasu, tajemnicza formacja drzew wzbudza zainteresowanie turystów. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczych województwa zachodniopomorskiego.

0.0/5

Liczba ocen: 0

Dane kontaktowe

tel.

Miejsca w pobliżu

Rezerwat przyrody Kanał Kwiatowy - Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry

Kategoria: Rezerwaty przyrody

Rezerwat florystyczny, o powierzchni 3 ha, utworzony dnia 10 listopada 1976 roku, na...

Fontanna Orła Białego - Szczecin

Kategoria: Fontanny

Fontanna znajduje się na placu Orła Białego w Szczecinie. Jest najstarszą zachowaną barokową...

Zamek Książąt Pomorskich - Szczecin

Kategoria: Zamki

Renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna...

Baszta Panieńska - Szczecin

Kategoria: Fortyfikacje obronne i grody

Zwana także Basztą Siedmiu Płaszczy. Zlokalizowana jest w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt...